Suur test: võrdleme tippklassi nutitelefonide kaameraid

Oleme aastaid ennustanud kompaktkaamerate surma ning tundub, et see ennustus hakkab tasapisi ka reaalsuseks muutuma. Kes peakski tahtma kaasas kanda eraldi karpi, mis teeb juba taskus oleva telefoniga võrreldava kvaliteediga pilte ega oska nende piltidega pärast jäädvustamist midagi peale hakata. Täna hakkab üha enam tunduma, et ka digipeeglid on suures pildis hakanud pigem nišikaubaks muutuma. Kui digitaalsete fotoaparaatide algusaegadel soetasid kõik endale digitaalsed kompakt- või peegelkaamerad, siis täna lepivad paljud meist meie telefonides oleva fotosilmaga.

Eeltoodut kinnitab muuhulgas populaarse fotovõrgustiku Flickr statistika, mille kohaselt laetakse nimetatud keskkonda kordades ja kordades rohkem üles telefonidega tehtud pilte, kui peegelkaamera toodangut. Rääkimata siinkohal sotsiaalvõrgustikest nagu Facebook, Google+, Instagram, ja Twitter, kus eraldiseisva fotoaparaadiga tehtud pilte ei kohta just tihti.

Muidugi ei saa sellest kõigest järeldada, et peegelkaamerad surnud või suremas on. Maailmas on miljoneid fotograafe ning fotoentusiaste, kelle peamiseks töövahendiks ei hakka tõenäoliselt kunagi olema nutitelefon ning seda üsna arusaadavatel põhjustel. Samas on suurema osa jaoks meist just nutitelefon see seade, millega me kõige rohkem endale olulisi hetki jäädvustame.

_DSC1695Selle kõige pärast tekkis ka Kahvli toimetuses küsimus, et milline on siis see kõige parem kaameratelefon, millest ühtäkki on saanud üsna oluline vidin meie elus. Sellele küsimusele vastamiseks palusime enda kasutusse viie suure tootja raskekahurväelased – Apple iPhone 5, Samsung Galaxy S4, HTC One, Sony Xperia Z ja Nokia Lumia 920.

Metoodikast niipalju, et kõik pildid on tehtud automaatseades ehk siis võtsime telefonid lihtsalt karbist välja ja hakkasime pildistama. Miks? Sest enamus kasutajaid ei taha ega oska muuta erinevaid seadeid nagu näiteks tundlikkus, mistõttu ei oleks kaamerate seadistamine andnud meile objektiivset tulemust. Pildistasime pimedas, valges, hämaras, vastu valgust, kirkaid värve, portreesid ja makrot ehk kõike seda, millega üks tavakasutaja võiks kokku puutuda. Erilist rõhku panime hämaras pildistamisele, kuivõrd teatavasti on meie laiuskraadil pimedat aega ja siseruumides viibimist ülekaalukalt rohkem, kui päikesepaistet.

Alljärgnevalt toome välja olulisema, mis meile iga testis osalenud telefoni puhul silma jäi. Kes soovib testis tehtud fotosid täismõõdus näha ja analüüsida, sellel soovitame külastada meie Flickr’i-lehte, kuhu laadisime kõik testis tehtud pildid originaalsuuruses ülesse.

Apple iPhone 5

iPhone 5Apple’it on alates iPhone 4 turuletulekust peetud üheks parimaks kaameratelefonide tootjaks, mistõttu olid meie ootused iPhone 5 suhtes kõrged. Numbreid vaadates tundub iPhone täiesti tavalise või tänasel päeval isegi keskpärase kaamerana. Sensor, mis mahutab 8 miljonit pikslit, ei ole tänapäeval ei suur ega võike number ning objektiiv, mille fookuskaugus on 33mm ja ava f2.4, on konkurentidega võrreldes pigem tagasihoidlik. Kui siia veel lisada asjaolu, et erinevalt osadest konkurentidest puudub iPhone’il ka optiline pildistabilisaator, siis ei oodanud me hämarates oludes just kõige paremaid tulemusi.

Mis puutub aga kasutusmugavusse, siis võib öelda, et iPhone’iga pildistamine on kiire ja mugav. Eraldi kaameranuppu iPhone’il küll pole, kuid kaamerat käivitada on täpselt sama lihtne kui ekraanilukku avada. iPhone’i väikeste mõõtmete tõttu on sellega pildistamine ka äärmiselt käepärane. Paraku kaasnevad tarkvara lihtsusega ka mõned puudujäägid. Näiteks on iPhone’i kaamerarakendus konkurentidega võrreldes üsna primitiivne – panoraam-võte, ruudustik kolmandikureegli jälgimiseks ja HDR-võtted on ainsad võimalused, mida iPhone’i tarkvara pakub. Samuti ei ole piltide jagamine kuigi mugav. Näiteks ei saa iPhone’iga tehtud pilti otse galerii rakendusest nt. Instagrami saata, vaid pärast pildistamist peab galeriist lahkuma, otsima üles Instagrami rakenduse, selle käivitama ning alles seejärel saad sa vajaliku juurdepääsu just tehtud pildile.

Seega, näitajad on tagasihoidlikud ja tarkvara lihtne, aga piiratud. Millised on aga pildid? Väga head. iPhone suutis meie hinnangul kõige tõetruumalt värvid reaalsest elust pildile püüda, st. kontrast oli paigas, värvivarjundid puudusid, valgetasakaal oli paigas jne. Lühidalt öeldes oli pildil kõik enam-vähem samasugune nagu tegelikkuses. Ühtlasi on iPhone’i pildid üpris teravad, mis võib olla tingitud nii heast optikast kui ka sellest, et iPhone’i tarkvara püüdis võrreldes konkurentidega valida pigem kiirema säriaja ja kõrgema tundlikkuse, kui vastupidi. Kusjuures, müra on täiesti talutav arvestades, et tegemist on siiski telefoniga. Pimedas tehtud pildid on olenemata heast tonaalsusest ja teravusest üsna keskpärased. Näiteks HTC One’i ja Lumia 920’ga võrreldes ei näe iPhone pimedas just palju.

Kokkuvõtlikult võib öelda, et iPhone ei ole mitte üheski valdkonnas parim, samas ei ole ta ka üheski valdkonnas halvim. iPhone on väga hea kompromiss, mis annab pea igas olukorras tõepärase ning kasutatava tulemuse. Ühtlasi räägib iPhone’i kasuks asjaolu, et selle rakendustepood on kahtlemata kõige suurema valikuga, mistõttu on iPhone’iga tehtud fotodega pärast pildistamist kõige rohkem peale hakata.

Samsung Galaxy S4

Samsung Galaxy S4Erinevalt iPhone’ist peidab S4 endas tohutul hulgal tarkvaralisi lisavõimalusi. Androidile omase piltide jagamise süsteemile lisaks peidab S4 endas lugematul hulgal pildistamisfunktsioone. Näiteks on Galaxy S4-ga võimalik jäädvustata mitu pilti ühele “kaadrile”, lindistada iga pildi juurde heliklipp, kustutada fotolt mittesobivaid esmeid/isikuid, teha üheaegselt pilti tagumise ja esimese kaameraga jne. Võimalusi on tõepoolest palju, võibolla isegi liiga palju.

Erinevused võrreldes iPhone’iga jätkuvad ka riistvara poolel. Nimelt on Samsung otsustanud tavapärase 8-megapikslise sensori asemel 13-megapikslise sensori kasuks. Ja see ei ole mitte nii hea valik, kui esialgu tunduda võib. Valgetes oludes jäädvustab S4 küll väga detailsed ja võiks öelda, et testi parimad pildid, kuid hämarates oludes on ilma igasuguse kahtluseta just nimelt S4’ga tehtud pildid kõige halvemad. See on eelkõige tingitud sellest, et niivõrd paljude pikslite juures on iga punkt sensoril füüsiliselt väiksem kui konkurentidel.

Pisem piksel nõuab aga tugevamat valgust, mistõttu ei suuda S4 hämarates oludes, kus seda on niigi vähe, vajalikul kogusel valgust nii-öelda kinni püüda. Sellest tulenevalt on õhtusel ajal tehtud pildid äärmiselt tumedad ja kasutuskõlbmatud. Seega on Samsung suuremate numbrite nimel ohverdanud võime teha pimedas head pilti. Ja seda võib meie oludes pidada suureks miinuseks.

HTC One

HTC OneHTC One on otsustanud oma kaameraga minna kardinaalselt erinevas suunas võrreldes Samsungiga. Nimelt on One’is kasutusel “kõigest” 4-megapiksline sensor, mis aga tähendab, et iga piksel on füüsiliselt suurem, kui konkurentidel. Kui siia lisada, et One’il on optiline pildistabilisaator ning valgusjõuline (f2.0) lääts, siis saame aimu One’i võimekusest hämarates oludes.

See teoreetiline võimekus kandub üle ka praktikasse – One’iga hämaras tehtud pildid on suurepärased. One’i pilte vaadates tundub, et see “näeb” kohati rohkemgi kui inimsilm. Tänu tagasihoidlikule resolutsioonile on aga heades valgusoludes tehtud pildid pigem kekspärased. Pehmed ja mõnevõrra ära uhutud värvidega. Samas näiteks sotsiaalvõrgustikes kasutamiseks (sest kes mobiiliga tehtud pilte ikka prindib), on need täiesti kasutatavad.

HTC tarkvara on sarnaselt Samsung Galaxy S4’le väga rikkalik. Loomulikult on saadaval kogu Androidi funktsionaalsus, kuid HTC on lisanud ka mõned ainult HTC-le omased tarkvaralised võimalused. Üheks neist on funktsioon nimega Zoe, mille kasutamisel jäädvustab telefon 3,6-sekundisele videoklipi, mis algab 0,6 sekundit enne (!) päästiku vajutamist ja lõppeb 3 sekundit pärast päästiku vajutamist. Tulemuseks on videoklipp ja kuni 20 täisresolutsiooniga pilti, mille hulgast saab kasutaja valida endale sobiva.

HTC One’i optika fookuskaugus on 35mm ekvivalendis 28mm, mis on testi üks laiema nurgaga objektiividest. Säärane lainurk võimaldab ka kitsamates oludes mahutada pildile üsna suure hulga maailma, mis on kahtlemata eeliseks teiste konkurentide ees (va. Lumia, mille fookuskaugus on 26mm). Ühtlasi on HTC One’i objektiivi avanumber üks testi väiksemaid (mis tähendab tegelikkuses suuremat ava ehk võimaldab sama särituse juures rohkemal hulgal valgusel sensorini jõuda) – f2.0. One peidab endas ka optilist stabilisaatorit, mis võimaldab pimedas, pikema säriajaga pildistades teravamaid pilte.

Kokkuvõttes võib öelda, et HTC One tunneb ennast pimedas sama hästi kui Samsung Galaxy S4 valges, samas valges end oluliselt paremini, kui Galaxy S4 pimedas.

Nokia Lumia 920

Nokia Lumia 920Lumia 920 on varustatud 8-megapikslise sensoriga, mida on tervelt kaks korda rohkem kui HTC One’il. Mitte et megapikslite arv iseenesest oluline oleks, aga kuna Nokia on sarnaselt HTC-ga äärmiselt võimekas just pimedates oludes, siis muutub kahekordne megapikslite arv eelkõige valgetes oludes suureks eeliseks HTC One’i ees.

Sarnaselt HTC-ga on Lumia 920 varustatud optilise pildistabilisaatoriga, mis võimaldab hämarates oludes teha teravat pilti ka siis, kui kasutada pikemat säriaega. Võrreldes HTC-ga on Lumia 920-ga hämarates oludes tehtud pildid küll pisut kehvemad, kuid need kaks – HTC ja Nokia – on halbade valgustingimuste korral klass omaette võrreldes konkurentidega.

Nokia head tulemused peituvad suuresti selle tarkvaras, mis valib pimedas pigem pikema säriaja, et püüda sensorile rohkem valgust. See on ka loogiline, sest kuigi Lumia 920 sisaldab sarnaselt HTC’ga optilist pildistabilisaatorit ning selle ava suurus on sarnaselt HTC’ga f2.0, siis on Lumia sensoril siiski 2 korda rohkem pikselid, mistõttu nõuab Nokia rohkem valgust kui HTC. Seega on sarnaste tulemuste saamiseks võimalus kas tundlikkust tõsta (mis tooks kaasa müra) või kasutada pikemat säriaega. Nokia on otsustanud viimase kasuks, mis aga suurendab oluliselt võimalust, et hämaras tehtud kaadrid on udused.

Kuivõrd Lumia 920 pikslite arv on suurem, teeb see valges märksa paremat pilti kui HTC ja võrreldavat nii iPhone’i kui S4’ga. Lumia 920’l on aga kolm arvestatavat miinust. Esiteks, värvustasakaal on Lumia piltidel üldjuhul väga paigast ära. Pimedas kipuvad pildid olema liiga soojad (kollased), nahatoonid liiga lillad ja värvid üleüldse liialt kirkad. See kõik on küll järeltöötluses parandatav, kuid testi tulemusi hinnates ei saa me eeldada, et keegi tahaks oma pilte järeltöödelda. Samas tundub see puudus olema pigem tarkvaraline, mistõttu võib loota, et Nokia mõne järgmise tarkvarauuendusega need probleemid lahendab.

Teine Lumia 920 probleem on selle suurus ja kaal – see on võrreldes konkurentidega suisa hiiglaslik ja üsna raske. Meid see isiklikult ei häirinud, kuid tundlikuma kasutaja jaoks võib suur kaaluerinevus osutuda arvestatavaks probleemiks. Ning kolmandaks ja kõige suuremaks probleemiks on Lumia 920 operatsioonisüsteem – Windows Phone 8. Pildistamisel ei oma see küll väga olulist tähtsust, kuid järeltöötlusel ja piltide jagamisel võib Lumia 920 kasutaja leida ennast küllalt ebameeldivast olukorrast. Näiteks ei ole Lumia 920-ga tehtud pilte võimalik Instagrami jagada, kuivõrd sellist rakendust WP8 jaoks lihtsalt ei ole olemas.

Sony Xperia Z

Sony Xperia ZSony, kes muide toodab sensorit ka näiteks testis olnud iPhone’ile, on oma 5-tollise ekraaniga lipulaeva sisse paigutanud Samsungiga sarnaselt 13-megapikslise sensori. Z’il on f2.2 valgusjõuga optika, mille fookuskaugus on 35mm ekvivalendis 28mm. Z’ist tulnud pildid olid ootuspäraselt väga detailirohked ning nahatoone suutis Z jäädvustada meie hinnangul kõige tõetruumalt. Miinusena võiks märkida Z’i tarkvara. Nimelt käivitus kaamera võrreldes konkurentidega terve igaviku, mis võib ootamatu pildistamissituatsiooni tekkides osutuda väga oluliseks puuduseks. Samuti oli kogu Z’i kasutajaliides kergelt uimane ja nurgeline võrreldes konkurentidega. Omapärana võib aga välja tuua, et Z on veekindel telefon, mistõttu saab sellega põhimõtteliselt fotosid jäädvustada ka vee all.

Ootuspäraselt ei olnud Z’i tulemused pimedas just kiita. See on sarnaselt S4’le tingitud suurest megapikslite arvust, mis toob kaasa väikesed ning vähest valgust püüdvad pikslid. Testpiltide järgi hinnates oli Z pimedas siiski võimekam kui S4, kuid võrreldes nt. One’i või Lumia’ga olid tulemused kehvapoolsed.

Kokkuvõte

Eeltoodut lugedes saab vast igaüks aru, et antud testil ei ole ühte selget võitjat. Heades valgusoludes on kahtlemata parimad Samsung Galaxy S4 ja Sony Xperia Z, kuivõrd nad purustavad oma megapikslite arvu ja sellest tuleneva detailirohkusega kõik konkurendid. Samas heades valgusoludes eelistame me Samsungi lipulaeva, kuivõrd sellel on oluliselt rohkem tarkvaralisi võimalusi, kui Xperia Z’il ning ühtlasi on selle käsitlemine mugavam.

Hämaras on HTC One ja Lumia 920 täiesti omaette maailmas. One on küll pimedas pisut parem, kuid Lumia on jälle valges One’ist üle. Kui peaks nende hulgast valima, siis otsustaksime meie HTC kasuks, kuivõrd meie hinnangul kaalub väikene paremus pimedas ning Android ja selle rakendustepood ülesse väikese allajäämuse valgetes oludes. Üle jääb vaid iPhone, mis ei ole kuskil kõige parem, samas saab igas olukorras väga arvestatavalt hakkama ning omab kahtlemata kõige suuremat rakenduste tuge testis osalenuist.

Kuigi igal telefonil on plusse ja miinuseid, siis meie annaksime parima kaameratelefoni tiitli HTC One’ile. Põhjus lihtne – Eestis elades on pimedat aega ja siseruumides pildistamist palju, mistõttu on kaamera võimekus just hämarates oludes meile väga oluline. Kui siia liita asjaolu, et One’i toetab Androidi rakendustepood ning sellega on tänu lainurkobjektiivile võimalik pilte jäädvustada ka kitsamates oludes, siis on just nimelt see meie hinnangul parim nutitelefon-kaamera põhjamaa oludes.

Nokia Lumia 920 HTC One Apple iPhone 5 Samsung Galaxy S4 Sony Xperia Z
Sensor (MP) 8 4 8 13 13
Fookuskaugus (mm) 26 28 33 31 28
Ava (f) 2.0 2.0 2.4 2.2 2.2
Optiline stabiliseerimine Jah Jah Ei Ei Ei
Plussid Pimedas võimekas Pimedas kõige võimekam Tonaalsus väga hea Tarkvata Detailsus valgetes oludes
Valges võimekam kui HTC Tarkvara Teravad pildid Detailsus valgetes oludes Nahatoonid
Parim kompromiss
iOS
Miinused Suur, raske Valgetes oludes vähe detaili Ei ole milleski parim Pimedas kõige kehvem Pimedas kehv
Windows Phone ökosüsteem Uhutud värvid Pimedas keskpärane Tarkvara aeglus
Valgustasakaal ebatäpne Optika pisut pehme
Värvid liiga kontrastsed

Originaalsuuruses pildid leiad meie Flickri lehelt.

 • oraserk

  Muuseas, kui lähtuda Flickri statistikast, siis viiest populaarseimast kaamerast on kolm just nutitelefonide omad – iPhone 4S, iPhone 5 ja iPhone 4. Just sellises järjekorras.

 • Abigail

  Väga hea neutraalne ülevaade.
  Positiivne – iOS
  Negatiivne – Windows Phone 8

  Bitch please…
  😀

 • S4

  Lisaks veel seda, et nö “karbist väljavõetuna” ei ole näiteks S4 13 MP reziimis vaid 9,6 MP. Usun et ka mõni teine ei pruugi olla maksimumis näiteks Sony. Seega tuleks see seadistus siiski ülevaadata või rääkida sellest hoopis teises kontekstis ja juhtida ka sellele tähelepanu miks on nii jne.

  • Erik Lepikson

   Artiklis kirjas, et enamus kasutajaid ei taha ega oska muuta erinevaid seadeid nagu näiteks tundlikkus, mistõttu ei oleks kaamerate seadistamine andnud meile objektiivset tulemust tavaksutaja jaoks. Omaette küsimus on, kas oli õige suunata artikkel nö. tavaksutajale või mitte.

 • säherdune

  Lumia 920 kasuks on MS-i poolt nõutud füüsiline kaameranupp, mida on väga mugav kasutada.
  Satud mingi huvitava momendi peale, haarad telefoni, hoiad 2s. kaameranuppu all, telefon tuleb lukust lahti ja järgmine vajutus teeb juba foto ja selleks ei pea teist kätt taskust välja võtmagi.

  • Erik Lepikson

   Väga õige märkus. Lumia 920 kaameranupp on tõepoolest väga mugav ja kiire võimalus otse kaamerarakendusse jõudmiseks.

 • irw

  Oh issand. Kahvel ,ma saan aru, et üritate sisu genereerida, aga no tõesti. OS on määrav pildi kvaliteeti hinnates? Palju parem, detailsem ja by far usaldusväärsem on GSMArena testid. Mitte et Kahvli maine mu silmis oleks väga kõrge, aga te kohe üritate ennast täis teha. Edukalt.

 • s3

  Kahvli poiste äppli lembus on legendaarne. Hea, et maailmas on midagi kindlat ja muutumatut. Fotokate osas on oluline tavaliselt optika ja sensor. Optika valgusjõulisus (ehk täisava) määrab palju. Sisuliselt, mida väiksem nr seda parem. Sensor on digiaparaadis see, mis pildi ülesse võtab varasema filmirulli asemel. Sensorite maailm on nii keeruline, et seda ei oskagi enam kommenteerida. Kuid näiteks panasonic on teinud hea LX-seerja fofoka, kus megapiksleid ei ole eriti palju kuid sensor tagab koos hea optikaga tunduvamalt paremad pildid halbade valgustingimuste juures kui mõne hüpermegapiksel kompaktil. Seega, edu testidel: “Meile meeldib kompromiss omas taskus!”

  • Erik Lepikson

   Olgu selle “äppli lembusega” kuidas on, kuid käesoleva testi võitjaks tuli siiski HTC One.

 • Priit

  Ma ei saanud siit üldse targemaks. Oleks siis ilusti toodud miinused ja plussid aga kõik on läbi segi, samuti ei saa ma aru, mis pilt, millise telefoniga või mis asja. Totaalne soga

  • Erik Lepikson

   Artikli lõpus on tabel, kus mh. on välja toodud kõikide seadmete plussid ja miinused.

 • Instagram

  “Näiteks ei ole Lumia 920-ga tehtud pilte võimalik Instagrami jagada, kuivõrd sellist rakendust WP8 jaoks lihtsalt ei ole olemas.” See nüüd küll tõele ei vasta. Olemas on kõigi funktsioonidega hästiviimistletud äpp, tõsi mitte küll ametlik. http://www.windowsphone.com/et-ee/store/app/itsdagram/ef18d20f-0ce9-426c-ad6a-04f42157bb19

 • ise

  “Üle jääb vaid iPhone, mis ei ole kuskil kõige parem, samas saab igas
  olukorras väga arvestatavalt hakkama ning omab kahtlemata kõige suuremat
  rakenduste tuge testis osalenuist.”

  Mis on pistmist piltide testis kõige suurema rakenduste toega?

  • Erik Lepikson

   Tegemist ei olnud “piltide testiga” vaid nutitelefonide kaameratestiga. Paratamatult käib nutitelefoniga pildistamise juurde ka piltide töötlemine ja/või jagamine, milleks on vaja rakendusi. Mida parem on platvormile pakutavate rakenduste kvaliteet, seda parem tulemus on võimalik saavutada. Siit ka seos rakenduste ja testi vahel. Tõsi, pilti rakenduste hulk otseselt paremaks ei muuda.

 • h.h

  Aga uuim LG?

  • Ronald

   Testis ei ole ühtegi LG telefoni kuna LG ei suutnud meile mitme kuu jooksul testtelefoni anda.

 • Juho

  Kokkuvõttes kasutu test. Pealegi ma ei usu, et nutifoni ostmisel saab argumendiks kaamera. Või on ka selliseid tohmaneid?

 • vaataja

  Mögggga!
  HTC One – ei ole parim!
  ja veel 4 MP !?
  Palju sulle maksti reklaami eest?

  • M

   Kui sa ei ole veel aru saanud, siis reklaami eest maksab tohutuid rahasid hoopis samsung. Mine suvalisse euronicsisse, küsi näiteks telekate kohta infot ja sind viiakse kohe samsungi leti juurde. Seejärel uuri neilt, palju neile samsungi müümise eest rohkem makstakse, kui muude mudelite müümise eest 😉 Tean lugusid, kus müügimehed on samsungi rahade eest maasid ehitanud.

 • Karl

  Arvustusi lugedes tundub, et One’i näol on tegemist ideaalilähedase telefoniga. Ekraan, koostekvaliteet, ökosüsteem, telefoni võimsus ja esmaklassiline kaamera muudavad selle selgeks soosikuks uue telefoni valimisel. The Verge’i lugedes jäi meelde, et HTC poolt lasti kuu aega tagasi välja uuendus, mis ühe asjana pidi ka piltide kvaliteedi veel paremaks muutma.