Ülevaade: iOS 7

Heidame põgusa pilgu seni suurimale tarkvarauuendusele iOSi ajaloos

2013. aastal ilmavalgust näinud iPhone 5s oli viimane 4-tollise ekraaniga iPhone.
2013. aastal ilmavalgust näinud iPhone 5s oli viimane 4-tollise ekraaniga iPhone.
2007. aastal esitles Apple’i tollane tegevjuht Steve Jobs maailma muutnud nutitelefoni iPhone, mis muutis nutitelefonide maastikku riist- ja tarkvaraliselt jäädavalt.

Seadmele arendatud tarkvara kandis nime iPhone OS ning esmalt töötaski see vaid iPhone’il. Aasta hiljem esitleti iPod touchi nimelist MP3-mängijat ning ühtlasi avati väravad kolmanda osapoole rakendustele. Koos iPod touchi ning iPadi lisandumisega nimetati süsteem ümber iOS’iks. Kuigi Apple uuendas iOSi seadmeid igal aastal ning neist said ülemaailmsed kultusobjektid, ei tehtud tarkvarale erilisi visuaalseid uuendusi.

29. oktoobril 2012 teatas õunakompanii iOSi isaks peetud Scott Forstalli vallandamisest. Väidetavalt lasti Forstall lahti, kuna ta oli liialt ülbe suhtumisega ning ei saanud kolleegidega hästi läbi. iOSi arenduse võttis täies mahus üle Apple’i peadisainer Jonathan Ive, kes on end ajalikku kirjutanud paljude legendaarsete Apple’i toodetele välimuse andjana.

Sel suvel esitleski Apple esimest iOSi versiooni, mis valmis Ive’i juhtimise all. Nii disainilt kui ka kasutuskogemuselt erineb see varasematest iOSidest märgatavalt. Ära on kaotatud rasked tekstuurid ning füüsilised metafoorid. Täna jõuabki iOS 7 kõikide iOSi kasutajateni (alates iPhone 4, viienda põlvkonna iPod touch ja iPad 2 ning iPad mini). Kuna uus süsteem on eelkäijatest märgatavalt erinev, teemegi sellest põgusa ülevaate.

Kuigi telefoni seadistamine esmakäivituse järel on suures plaanis jäänud samaks, tehti seda pisidetailide abil mitmest sammust koosnev toiming meeldivamaks. Uuendusena pakub Apple kasutajatele koheselt võimalust määrata telefonile parool. Olles valinud oma asukoha, keele ning muu meelepärase, tervitab kasutajat värviline ning kirev avaekraan. Kuigi kirevus võib ajada segadusse, ei pea seda kartma. Nimelt on süsteemi kasutamise põhimõtted jäänud samaks.

Telefoni liigutamisel võib märgata, et ikoonid liiguvad suhtes seadme füüsilise asetusega. Apple’i sõnul koosneb iOS 7 kolmest kihist – tasutapilt, rakenduste ikoonid ning viimasena rakendused ise. Kõik kolm kihti kuvatakse üksteise peale ning seetõttu on teatud Apple’i rakenduste puhul märgata sulandumist taustapildiga.

Koos uue süsteemiga on Apple teinud suuremaid või väiksemaid disainimuudatusi kõikides oma rakendustes. Enamjaolt on kaotatud ära kõikvõimalikud füüsilised metafoorid – näiteks ei sarnane Notes’i disain enam kollase pabermärkmikuga. Kuigi rakendustes on tehtud suuri muudatusi, on nende kasutamine endiselt loogiline ning ei nõua palju ajugümnastikat.

Apple’ile kohaselt on nad uue süsteemi arendamisel võtnud eeskuju teistest ning kopeerinud konkurentide häid omadusi. Nõnda on märgata kuidas on Windows Phone’ilt toodud üle uue kujundusega multitasking (mitmiktegumtöö), mis on varasemast variandist kordades mugavam ja kasutajasõbralikum. Androidi pealt on maha viksitud aga Control Center, kust saab lihtsasti ning kiirelt lülitada sisse ja välja Bluetoothi, Wi-Fit ja veel enamatki.

On igati tervitatav, et Apple on näinud Windows Phone’il ning Androidil mõningaid eeliseid ning toonud need iOSi kasutajateni. Jääb üle vaid loota, et sellega ei kaasne järjekordsed kohtulahingud. 

Kuna uuendusi on iOSi seitsmendas versioonis palju ja tähtsamatest funktsioonides oleme kirjutanud juba varemgi, siis väliste muudatustega tutvumiseks soovitame kiigata põhjalikku galeriisse, mis on tehtud võrdluses värskeima saadaoleva iOS 6 tarkvaraga.
 • Taso tohhotillae

  Püha müristus kui oled näppinud Windowsfööni, siis saad aru kui johhaidii sarnaseks on ios7 tehtud Winniga. Uskumatu!
  Ei tea kas isand Värava Billi on oma mehed softi progema saatnud? Uskumatu! OSSI oma nägu on ikka väga nadiks jäänud.

  • Ronald

   Ainus sarnasus Windows Phone’iga on multitasking, kõik muu on ikka totaalselt erinev

   • Taso tohhotillae

    sarnasusi on palju, väg apalju alustades kogu NÄOST!
    Nupukeste kaotamine, asendamine ainult klikitava tekstiga, vaata kalkulaatorit ja numbrivalikut, vaata kohu ios7 nägu!! Nägu võrdub tekst plus taustavärv.. nagu Win nägugi.. TEKST JA VÄRV (kogu lugu lage väli ja tekst) 100% Wwin

 • Alar

  Lihtsalt rõve, milline taandareng on toiminud.

 • mustratsu

  Mulle meeldib, isegi väga. Viimati proovisin WP ja seda viga ei tee enam kunagi. Täiesti kasutu asi, appe pole ja kõige ebaloogilisem asi on search nupu lukustamine BINGi! Koht, kus midagi otsida ei ole võimalik. Anyway iOS rockib! Raske on rohkem intuitiivse kasutusega asja välja mõelda või ette kujutada.

 • Artur
 • mnjah

  oleks mul ios7, siis tunduks ios6 graafiline pool edasiminekuga….ehk siis on toimunud täielik taandareng

 • Tõnu Rebane

  Kuulun nende väheste hulka kellele meeldib uus iOS 7, WP võrdlemine tundub meelevaldne. Funktsionaalsus oluliselt teine ja kujundus on ka ikka erinev. Eelmist versiooni tagasi ei taha, kuid seda praegust saab kindlasti edasi arendada. Häirib vaid kolm asja, koduekraani ikoonid, appides palju valget meie hämara laiuskraadi kohta – päikese käes ok. Veel kasutamise seisukohast control centres puudub 3g valik, üldse võiks seal ise saada valida neid asju, annaks asjale uue mõõtme.