Arvustus: HTC One Max

Kas teada-tuntud disain ja sõrmejäljelugeja loovad Maxile eelise konkurentide ees?

spacer

Sel esmaspäeval tutvustas HTC oma kauaoodatud tahveltelefoni One Max. Kahvel proovis esimena Eestis Taiwani värskeimat phabletit ning heitis põgusa pilgu HTC nutitelefonide  minevikku.

Samsung Galaxy Note, Sony Xperia Z Ultra, LG Optimus G Pro annavad kõik kinnitust sellele, et tahveltelefonidele on turgu. Teadupärast algatas suurte telefonide (või väikeste tahvelarvutite) trendi just nimelt Samsung, kuid mida aastad edasi, seda tihedamaks konkurents läheb.

Kusjuures Samsung ei eksi nutitelefone puudutavatesse jutuajamistesse ilmaasjata. Kantar Worldpanel ComTechi suvistest andmetest nähtub, et pea pooled Euroopas müüdud androiditelefonid on just Lõuna-Korea “suure sinise” tehastest tulnud.

htclogoHTC-le ei meeldi see. Tegelikult ei meeldinud suurepärase koostekvaliteediga tuntuks saanud Taiwani telefonitootjale nutitelefonide turg üldiselt. Ülepakutud tarkvarafunktsioonid ja võiduajamine kõrgema megapikslite arvu nimel ei käinud kokku ettevõtte juhi Peter Chou ja tema kolleegide nägemusega.

Sestap kutsutigi meedia esindajad tänavu kevadel Londonisse, et näidata maailmale, milline peaks üks nutitelefon tegelikult olema. Saavutatud tulemus oli esmaklassiline.

HTC One’ist sai kiirelt paljude, sealhulgas meie oma Ronald Liive üks meelistelefone. One äratas paljude meeled ja tehnikaajakirjanike kriitikanoole, sest HTC tõestas, et tippklassi nutitelefon võib olla kiire, lausa uskumatult hea koostekvaliteediga ning 4-megapikslise kaameraga, mis tõtt-öelda paneb meid kohati kukalt kratsima.

spacer

Tehnilised andmed

 • 5,9-tolline Full HD Super LCD3 ekraan
 • Android 4.3 Jelly Bean, Sense UI 5.5
 • 4-megapiksline UltraPixel kaamera 1/3″ sensori ja LED-välguga
 • Neljatuumaline 1.7GHz Krait 300 protsessor
 • Adreno 320 graafikakiirendi
 • 2GB operatiivmälu
 • 2.1-megapiksline esikülje kaamera, toetab 1080p video salvestamist
 • GPS ja GLONASS
 • 802.11 a/b/g/n Wi-Fi, Wi-Fi Direct ja DLNA ning Miracast tugi
 • 16 või 32GB mälu
 • microSD kaardi pesa
 • Bluetooth 4.0
 • NFC
 • 3,5mm kõrvaklapipesa
 • microUSB pesa MHL toega
 • BoomSound stereokõlarid
 • Alumiiniumist korpus
KAD_3250KAD_3182

Kompromissidega alternatiivid

HTC One tõi turule neljatuumalise 1.7GHz Krait 300 protsessori (Snapdragon 600 kiibistik), 4,7-tollise Full HD displei (pikslitihedus 469 punkti tolli kohta), BoomSound stereokõlarid ja 4-megapikslise UltraPixel kaamera. Selle koosluse toimimise kohta saab lugeda meie varasemast arvustusest. Lühidalt öeldes: kõlarid on suurepärased, kaameraga tehakse kompromiss, kuid üleüldiselt on see üks pagana hea telefon.

Tänavu juulis läks HTC kaasa teisegi Samsungi algatatud trendiga, mille kohaselt on tippklassi seadmete vähendatud ja lahjendatud analoogid kaval äriidee. HTC One Mini tuli, nägi ja läks.

Mitte et pisikesel pisikesel telefonil midagi viga olnuks (vastupidi, idee on väga hea), kuid teostus jättis soovida.

Mini polnud midagi nii väga väike, suurest vennast vaid 5mm lühem ja 5mm kitsam. Lisaks vahetati protsessor kahetuumalise Snapdragon 400 vastu, 4,3-tolline ekraan oli “kõigest” 720p resolutsiooniga ning suuresti asendati alumiiniumist raam (kvaliteetse) plastikuga. Siiski säilus ilus välimus, One’ilt tuttavad tarkvaraomadused ja pimedas hästi pildistav kaamera.

Mida tähendab tahveltelefon?

Alustuseks. 4,7-tollise displeiga One ei ole kunagi olnud väike telefon. Seega ei saanud HTC arusaadavalt piirduda tagasihoidliku venitusega. Suurest vennast leiame hoopis 5,9-tollise Full HD paneeli ning meie rõõmuks on alles jäetud 2GB operatiivmälu, UltraPixel kaamera ning konkurentidest grammivõrra tagasihoidlikum Krait 300 protsessor. Suur uudis on aga sõrmejäljelugeja lisandumine seadme tagaküljele. Samuti erineb Max pisi- ja tava-One’ist eemaldatava tagapaneeli poolest.

Ehituslikest ümberkorraldustest hoolimata on One Max endiselt suurepärase kvaliteediga telefon. Anodeeritud alumiiniumist kest istub peopessa kui valatult ning parima tahtmise juures ei kuule kuskilt krigisemist ega naginaid. See on lihtsalt üks tugev tükk.

Ergonoomika huvides toodi seadme toitenupp ülaosast küljele, kuna sinna ulatub pöial mugavamalt. Varasem infrapuna-toitenupu kombinatsioon löödi sellega lahku, kuid infrapunasaatja jäi alles. Seda ei saa lihtsalt vajutada enam.

HTC on kindlaks jäänud ka oma juhtnuppude loogikale. Ekraani all on mahutundlikud nupud “tagasi” ja “koju”. Kui ei meeldi, siis kahju küll.

Mõõtmed

HTC One Max kaalub 217 grammi, mida on palju. Suurima rivaali, plastikust Samsung Galaxy Note 3 näitaja on 168 grammi. Samuti on Max Lõuna-Korea konkurendist selgelt suurem – 164,5mm kõrge, 82,5mm lai ning 10,3mm paks. Seejuures on Note 3 Taiwani konkurendist täpselt 2 millimeetrit õhem ning eemaldatava akuga, mis on kummaline.

Välimus

Kui esikülje järgi hinnates ja võrdlusmomendita võib mini, One’i ja Maxi omavahel sassi ajada, siis tagakülg on suurima HTC puhul selgelt erinev. Oma koha on võtnud sisse sõrmejäljelugeja, mis asub täpselt kaamera objektiivi all.

Paigutus on võib-olla arusaadav, kuna see on asutatud täpselt telgjoonele, kuid arvestades, et HTC lahendus toimib Apple’i Touch ID-st erinevalt, on selle asukoht vähe küsitav. Nimelt ei piisa siin sõrme asetamisest spetsiaalsele pinnale, vaid näpp tuleb tervenisti tumedast pinnast üle tõmmata. Juhul kui sõrm on seejuures pisut viltu või veidra nurga all, siis ei pruugi telefon isikut tuvastada.

Ekraani all asuvad puutetundlikud juhtnupud täidavat mitut funktsiooni. Kui vasakul asuva “tagasi” nupu eesmärk on igale Androidikasutajale enam-vähem tuttav, siis kodunupule on omistatud mitu funktsiooni. Selle vajutamisel tuuakse sind mis tahes menüüst välja, kuid teistkordsel vajutusel liigub telefon kõige vasakpoolsemale ehk BlinkFeedi ekraanile. Nupu all hoidmise järel kuvatakse Google Now ning kiire topeltvajutus avab hiljuti kasutatud rakenduste vaate.

Kõlari võre taha on HTC peitnud imepisikese valgusdioodi, mis annab teada erinevatest märguannetest.

Displei

Kuigi 5,9-tolline ekraan jääb HTC tootepere keskmisele lapsele pikslitiheduses alla (469 asemel 373), korvab paneeli füüsiline kvaliteet selle puudujäägi. IPS-tüüpi Super LCD3 ekraani vaatenurgad on laiad ning kontrastsus ja värvid elavad, kuid mitte ülepakutud nagu AMOLEDi puhul.

Viimase aja moe kohaselt on ekraani paneel ja seda kattev klaas lamineeritud üheks tervikuks, kõrvaldades niimoodi võimaliku õhuvahe kahe pinna vahel.

Tarkvara

One Max ei ole küll kiireim, kuid Krait 300 protsessor on väle. Sünteetilistes testides saavutasime seadmega järgnevad tulemused: Antutu – 26 000 punkti, Vellamo – HTML 2569 punkti, Metal 763 punkti ning Quadrant – 12 121 punkti.

Telefoni esmakäivitusel pakub HTC võimalust importida oma eelmise seadme sisu. Muuhulgas on arvuti abiga võimalik tuua üle iPhone’i andmed, mis on platvormide vahetamisel kahtlemata mugav.

Arvuti abi pakub HTC ka telefoni esmasel seadistamisel. Nõnda saab suurelt ekraanilt ja klaviatuuri-hiirega sisestada oma sotsiaalvõrgustike kontode andmed ning e-maili serverite aadressid.

Android 4.3 põhineb sel telefonil Sense 5.5 kasutajaliidesel, millest on saanud HTC firmamärk – sulle kas meeldib see või sa vihkad seda. Erinevalt näiteks TouchWizist või LG UI-st on Sense märksa vaoshoitum. Pigem sarnanevad menüüd Sonyle, kui Lõuna-Korea gigantidele.

Versioonis 5.5 saab kasutaja lisada lukustusekraanile widgeteid ehk pisikesi mooduleid, kuid paraku on valik hetkel väga väike. Üllataval kombel on lukukuval paiknevad lühiteed (telefon, sõnumid, brauser ja kaamera) kivisse raiutud ning neid kasutaja muuta ei saa.

BlinkFeed, mida tutvustati Sense 5.0-ga, hangib infot rohkematest allikatest ning viimaks on kasutajail võimalik see välja lülitada. Samas ei ole ses funktsioonis midagi halba. Sotsiaalvõrgustikesse laetud tekstid, fotod ja viited artiklitele pannakse kokku nägusasse ruudustikku, mis meenutab Flipboardi uudistelugejat.

KAD_3167

UltraPikslid

Kuna sama sensorit kasutatakse HTC One’is ja ka One minis, siis märgatavaid edasiminekuid kvaliteedi osas ei maksa siit oodata. Võrdlusmomendi puudumise tõttu on raske öelda, kui suurt rolli mängib pildistabilisaatori kaotamine, kuid selle selgitame välja juba lähiajal, mil paneme Maxi vastamisi tema eelkäija ja konkurentidega.

Mida saab suure sensori kohta öelda, on see, et ta tõepoolest püüab valgust hästi. Näiteks meie oma vabadussõja võidusammas osutus sedavõrd eredaks, et sageli “põlesid” värvid monumendi peal ära.

Jätkuvalt kiidame HTC-d hea kaamerarakenduse eest. Nimelt on siin kaks tarkvaralist nuppu kõrvuti. Ühe vajutamine teeb foto, teisega saab salvestada videot. Konkureerivatel seadmetel näeme sageli virtuaalset lülitit kahe režiimi vahel valimiseks ning see teeb kogu protsessi aeglasemaks.

Alles on jäetud ka 4-sekundilist videot ja heli salvestav Zoe-funktsioon, mida käsitlesime HTC One’i arvustuses. 

Kaameraga tehtud fotod on 16:9 formaadis, mistõttu on neid One Maxi suurelt ekraanilt või mõnest televiisorist väga hea vaadata.

spacer

 

Kokkuvõte

HTC One Max ei ole halb telefon, kuid suures osas on tegemist sama seadmega, millega saime tuttavaks juba aasta esimeses pooles. Kasutatud retsept on väga õige, sest kvaliteedile tuleb rõhku asetada ning mittetäielikult sulguv tagapaneel on ilmselt konkreetse proovimudeli iseärasus.

Siin tekib tahtmine tõmmata paralleel One X’i ja One X+’i vahel. Kuus kuud ootamist ning tulemuseks sama telefon? Krait 300 pole kaugeltki värskeim protsessor ning UltraPixel kaamera tegi hoopis vähikäiku, kaotades ära pildistabilisaatori.

Sõrmejäljelugeja on küll tehnoloogiliselt põnev, kuid igapäevatöös selle kasutamine pigem loob probleeme kui lahendab neid. Küll on aga Maxil ka selged tugevused.

Nii on 3300mAh meeldivalt suur ning tõenäosus et ühe laadimisega ei jõua sa hommikust õhtusse, on väga väike. Ka teeb suur ekraan veebis surfamise, mängude mängimise ja märkete tegemise mugavaks.

Kui sa tahad head HTC telefoni, siis osta endale HTC One. Kui sa aga soovid tahveltelefoni, siis tuleb sul teha valik. Kas HTC parem konstruktsioon ning vaoshoitud tarkvara lööb üle Samsung Galaxy Note-seeria innovaatilisuse ja funktsioonide ülekülluse?

One Maxi andis Kahvlile testimiseks HTC.

 • Valinimi

  ….Üllataval kombel on lukukuval paiknevad lühiteed (telefon, sõnumid, brauser ja kaamera) kivisse raiutud ning neid kasutaja muuta ei saa…….

  Mismõttes? Ava äppide vaade ja vaheta lühiteid palju süda lustib.