Eestlased arendasid uue ID-kaardi lugeja +ID

Minimalistliku disainiga uuenduslik ID-kaardi lugeja

background-1024x697
Üritame Kahvlis võimalikult palju kajastada Eesti idufirmade poolt arendatud uusi teenuseid ning tooteid. Sel korral tutvustame eestlaste arendatud uuenduslikku ID-kaardi lugejat. Erinevalt enamikest teistest ID-kaardi lugejatest, mis täidavad vaid üht funktsiooni, on sellesse integreeritud MicroSD mälukaardi lugeja. Lisaks on +ID nimeline toode minimalistliku disainiga. +ID tagamaadest andsid Kahvlile intervjuu Argo Männiste, Arte Ermel ja Martin Lazarev.

+ID idee tekkis 2009. aastal fotograaf-disainer Martin Lazarevil, kes on viimased 6 aastat elanud Brasiilias
Männiste sõnul tekkis +ID idee 2009. aastal, mil idee autor leidis, et pidevalt reisides on tülikas tassida kaasas juhtmega ID kaardi lugejat. Idee autoriks on fotograaf-disainer Martin Lazarev, kes on viimased 6 aastat elanud Brasiilias.

Mõte sai suurema hoo sisse, kui Männiste kohtus Ermeliga ühes Kagu-Aasia rannalinnas, kus tutvustas talle +ID ideed. Pärast Männiste ettepanekut nägi Ermel koostöös suurt potentsiaali. Peale seda kohtumist hakkasid asjad liikuma ja reaalse tootearendusega sai peagi algust teha. Ermeli sõnul võttis arendustöö aega neli aastat, millest paar esimest kulus Lazarevi esialgsete tehniliste jooniste täiustamiseks.

Aeglasevõitu tunduva arendustöö põhjus tulenes sellest, et tiimiliikmed asusid ümber maailma laiali, mistõttu oli kohati omavaheline suhtlus raskendatud. Disaineri sõnul olid esimesed prototüübid väga kohmakad ning päris esimene tehti sootuks papist.

+ID esimene prototüüp

2011. aastal, mil leiti Aasiast koostööpartner, algas tihedam tootearendus. Ühtekokku arendati Hiina partneriga kaks erinevat prototüüpi. Paraku jäi nendega alustatud koostöö üürikeseks. Kuigi Ermeli väitel olid hiinlased nõus tootmist kiirelt ning soodsalt alustama, ei näinud tiim neis siiski head koostööpartnerit. Hiina partneri otsingute käigus lekkisid ka algsed tööjoonised, mille kohmakat ja riiulikomponentidest kiirelt kokkuklopsitud tulemust võib ka Eesti poelettidel näha. Selle ilmnemisel otsustati veelgi rohkem tootearendusele aega panustada.

Firma, kes oli lõpuks nõus nii keerukat asja ette võtma, leiti Taiwanist. Keerukuse tase tulenes toote minimaalsetest mõõtmetest ja vajalike komponentide saadavusest turul. Seega tuli osad komponendid nullist toota.

Enne koostööpartnerite leidmist oli idee autoril ning disaineril valmis mitu kavandit. „Hiljem lisandus veelgi neid jooniseid ja üritasime leida koos kõige paremat lahendust ja stiilset disaini,” lisas Lazarev.

+ID joonised

+ID joonised

+ID joonised

+ID joonised

Uue partneriga arendati 6 erinevat prototüüpi, millest kujuneski lõpptoode. Küsimusele, miks ei valmistata toodet Eestis, väitis Männiste, et põhjus on rahas. Eestis läheks sama toote valmistamine maksma kordades rohkem, kui selle eest küsib Taiwani koostööpartner.

Tootearenduse eest on tasunud tiim omast taskust ning suureks abiks on olnud ka üks ingelinvestor, kes ei soovi oma nime avalikustada. Fookusgrupina on tiim kasutanud oma lähiringkonda, kellele on see seni väga meeldinud. Palju positiivset vastukaja ja potensiaalseid koostööpartnereid saadi ka sel sügisel Dublinis toimunud Websummitil, kus edukalt osaleti. Kahvlile antud intervjuus väitis Ermel, et nad ei soovinud +ID ideed esitleda mõnel ühisrahastus-saidil nagu nt. Kickstarter, kuna tahtsid toodet iseseisvalt arendada.

„Idee tekkis puhtalt vajadusest vähendada juhtmete arvu reisides ning ma teadsin, et peab leiduma lihtsam ja loogilisem lahendus sellele. Väikese nuputamise ning mõõtmise järel oligi esimene ideekavand valmis ja oli ka kohe selge, et see töötab. Sealt algas täpsemate tehniliste disainide tegemine ja lahenduste leidmine,” lausus Lazarev.

Disaini esteetika pärast jäeti tootelt ära kinnitusaas
Lazarev on lõpptootega väga rahul, ta lisas: „nii väikese toote puhul on kõik väga keeruline ja iga pisemgi viga paistaks kohe silma. (See on) väga peen sättimine ja viimistlus. Võib öelda, et lõplik toode on märksa ilusam kui esialgne joonis seda ette kujutas. Asjad kujunesid ise õiges suunas ja tegime teatud valikud ning muudatused. Näiteks jätsime ära kinnitusaasa puhtalt esteetilistel kaalutlustel”.

Kuigi tootearendus on jõudnud lõpule, usub tiim ühehäälselt, et alles nüüd hakkab suurem töö pihta. Kõige suurem ning olulisem osa edukaks saamisel on turundus ning müügitöö. Lazarev leiab, et kuna neil on tugev tiim, siis saavad nad sellega edukalt hakkama.

2011. aastal valminud +ID disainijoonis

Tagasi vaadates leidsid Ermel ja Männiste, et tootearendus oleks sujunud kiiremini, kui ei oleks eksisteerinud mõningast keelebarjääri ning geograafilisi piiranguid. Kuigi, kulunud aeg on siiski tulnud kasuks lõpptulemuse saavutamisel. Kiirustades oleks tulemus tulnud keskpärasem.

Teistele tootearendajatele, kes soovivad oma toodet Aasias valmistada, soovitab tiim koostööpartneri juurde minna võimalikult viimistletud prototüübiga ja koos kõikide joonistega. Vastasel juhul võib arendus kujuneda aeganõudvaks ning kulukaks. Toote disain ja osad komponendid on seejuures intellektuaalse omandina kaitstud.

Lazarev lisas, et üksi on sellist tootearendust peaaegu võimatu teha. Ta täpsustas: „lihtsalt on nii palju detaile peale puhta disaini, millele tuleb mõelda. Kõike seda hallata ning lahendusi leida pole ühe inimese tööna mõeldav. Vaja on head tiimi ja kannatlikku meelt”. Lazarev rõhutab, et kindlasti peab oma ideed patentidega ära kaitsma.

Tänaseks on müügi alustamiseks Eestis olemas piisav laoseis. +ID müüki alustatakse koduturul ehk Eestis 6. jaanuaril. ID-kaardi lugeja hakkab maksma 29 eurot.

 
Kahvli lugejatele avaneb ainulaadne võimalus soetada uuendusliku disaini ning funktsionaalsusega ID-kaardi lugeja endale ilma postikuludeta. Selleks tuleb veebipoes tellimuse esitamisel sisestada kupongikood KAHVEL. 
 

 

+iD meeskond tegeleb aktiivselt seemneinvestori otsingutega, et siseneda Soome, Belgia, Brasiilia ning Malaisia turgudele, kus on samuti kasutusel elektroonilise ID teenused.

 

Argo, Arte ja Martini tegemistega hoia end kursis +ID Facebooki lehe abil!

+ID veebipoe leiad aadressilt www.pluss-id.com

 • Dataq

  Sorry aga ma ei silmanud e-poe linki?

  • Ronald Liive
   • Liina

    “Submit” nupp ei tee midagi

    • peetertermomeeter

     tahtsid siukse rahaga endale siukse asja osta? 😀

     • Marko

      Kuna iga inimese ihnuse tase on erinev, siis minumeelest antud hinna ja toote puhul ei ole õige selliselt kellegi vähemat ihnuse taset norida. Ma saaks aru, kui see toode oleks paarkümmend korda kallim, kui tavaline juhtmega ebamugav monstrum, siis jah. Aga see on maksimaalelt kaks-kolm korda kallim, umbes sama palju kordi väiksem ja mugavam (ja see juhe on umbes ruutmeetri suurune ebamugavus) ning disainilt kena vaadata. Ma kavatsen ka endale sellise osta – jah, ma tahaks, et see maksaks 10-15 eurot – veidike saab süda tilkuma verd selle eest tasudes.

 • guest2

  Halb on lugeda sellelt taustalt.

 • Jutlustaja

  Kas seda kuidagi kohandada iPad’le ei ole võimalik? iPad ei oma senini iD tarkvara.

  • Kristjan Lauge

   Ka Androidile ei ole tarkvara. Sertifitseerimiskeskus vastas päringule, et tuleks kasutada mobiil-IDd ning ei ole teada, kas sellist tarkvara üldse tuleb. Olen nõus, et võiks olla, sest ID kaartdi lugejat saab ühendada tahvliga ja kuna mobiil-ID turvalisus on küsitav, siis oleks sellist tarkvara vaja.

 • Kristjan Lauge

  Elionis on müügil samasugune toode, oluliselt soodsama hinnaga 😉

  • Ronald Liive

   “Hiina partneri otsingute käigus lekkisid ka algsed tööjoonised, mille kohmakat ja riiulikomponentidest kiirelt kokkuklopsitud tulemust võib ka Eesti poelettidel näha.”

   • Kristjan Lauge

    Vabandan, ei märganud seda lõiku!

    Meeldiv on näha, et inimesed viitsivad hea asja nimel vaeva näha, kuid nagu sellegi toote puhul, on ka neid, kes üritavad kiiresti kellegi teise idee rahaks teha. Paraku on aga klient hinnatundlik ning kui saab töötava seadme odavamalt, siis ei olegi midagi teha. Arusaadav,et toote arendamisele kulub palju raha ja sellest ka hind, aga kui seda nüüd müüa kolm korda kallimalt, siis ma kardan, et see ebaõnnestub.

   • peetertermomeeter

    nii et see natuke kohandatud kujuga plastikraam lisab hinnale 20€?

 • Ratsu

  “Disaini esteetika pärast jäeti tootelt ära kinnitusaas” <- Kusjuures esimene asi millele ma mõtlesin kui seda nägin oli: "Ok väike jubin, kus ma sind hoidma hakkan, kas saaks kasutada võtmehoidjana?"

  Kahjuks mitte.

 • Marko

  Palun oma küsimuse toimetajatel edastada +ID meeskonnale:
  Kas antud ID-kaardi lugejat on testitud ka Windows, Linux ja OS X masinates Eesti ID-kaardi baastarkvaraga?

  • plussid

   Win (XP, 7, 8) ja OS X (10.8,10.9) masinates testitud ning Eesti ID-kaardi tarkvaraga.
   Linuxi osade buildidega testitud, kuid kõike builde pole olnud võimalus saada (sama ka kõikide Winide ja nende SP-dega).
   Kui meie kliendid või meie leiame masina kus ta ei tööta, siis teeme kõik, et probleem lahendada.

  • Oliver Kadak

   Sain täna kätte oma Pluss-ID’d 2tk. OS X all jooksutasin installi, ent ei ID-kaardi haldusvahend ega ka ükski brauser seda seadet ei tunnista. Kirjutasin nende supporti, eks näeb kui kiiresti vastavad.

   • Ronald Liive

    Esimest korda võtsin +ID tiimiga ühendust juba 29. novembril. Artikli tarbeks vestlesin nendega pikalt ja põhjalikult. Põhimõtteliselt oli lugu juba mitu nädalat tagasi valmis aga kuna OS X draiveritega oli probleeme otsustasime üheskoos, et lükkame artikli avalikustamise edasi aega, mil need on paigas. Kuna sain tiimilt kinnituse, et tehniliselt on kõik töökorras sai ka artikkel avalikustatud. Oma Facebooki lehel jagasid nad 25. detsembril pilti, millest saab järeldada, et OS X peal on kõik toimiv https://www.facebook.com/photo.php?fbid=187533421449533&set=a.174013926134816.1073741828.138409096361966&type=1&stream_ref=10

    • Oliver Kadak

     Asi ei ole draiveris, vaid seadmes. Kirjutan sellest applespotis pikemalt, tänud!

 • Uudishimulik

  Võimalusel palun täpsustada, kas microSD mälukaardi lugeja toetab ka microSDHC ja microSDXC kaarte.

  • Martin

   Kuna õunafirma kesta sisse ehitatud kaardilugejad seda tüüpi kaarte EI toeta siis oli hiljuti just meeldiv tõdeda, et käepärast üks microsd-usb kaardiluger oli mis probleemi lahendas.

 • Dataq

  Ostan juba selle pärast Eestlaste oma, et kuradi pilukad selle disaini ära varastasid.

  • mõtleja…

   google annab huvitavaid disaine juba väga ammustest aegadest:)

 • mnjah

  Mu läpakale on IDkaardi lugeja sisseehitatud. Enamikel läpakatel on ka microSD lugejad standardvarustuses. Seega ei näe mingit pointi kirjeldatud vidinat tahta.

  • Mako

   Seda on hea teada, et sul pole seda vaja ning seetõttu sa leiad, et tegemist on kogu maailmale mõttetu seadmega! Tänud jagamast. 🙂

 • Ivar

  Sellistel suurtel, otse USB auku torgatavatel vidinatel, on see paha omadus, et nad murduvad pisut hooletumal kasutamisel kohe katki. Ma kardan, et selle seadme puhul on tekkiv jõuõlg ka sedavõrd suur, et seesamune probleem saab kohe aktuaalseks.

  • polepaha

   Olen n6us et seade on kyll ilusa ja praktilise disainiga aga tundub kuidagi 6rn. Kui sellise disainiga seade oleks tehtud alumiiniumist tahaks kyll seda osta. Esiteks ei murduks ta 2ra ja kui oleks kinnitusaas siis saaks ka selle v6tmehoidja kylge panna ilma muretsemata et ta viga saaks.
   Yldse kinnitusaasa 2ra j2tmine oli kindlasti viga sest sellise v2ikese seadme point ongi et teda kaasas kanda (ja mitte 2ra kaotada), aga ma kahtlustan et yks p6hjustest oli just see et seade on liiga 6rn selliseks kasutamiseks.
   Saan aru et alumiinium on muidugi kallim, aga hiinas tootes oleks see kindlasti tehtav. 30 eurot sellise plastikust vidina eest tundub kyll palju, arvestades et seade pole t6en2oliselt k6ige vastupidavam (20 oleks minu arvates juba kyll ja palju), kuid alumiinium versiooni eest oleks kindlasti n6us 30 maksma.

   • Ronald Liive

    Khm, +ID ongi alumiiniumist

 • Üks esimesi asjalikke artikleid, mida ma sellelt portaalilt loen. Aitäh!

 • Morgul

  Eelmisi kommentaare lugedes jäi mulje, et see asi maksab ~80 eurot… Aga et te siin 30 euri pärast undate, et kallis on, see tuli kyll e-poodi vaadates yllatusena… Nyyd tundub see 30 kuidagi odav lausa 😀

 • Kaur

  Kommentaaridest tuleb välja, et inimesed kardavad, kuna ei tea tootest.
  Kuid toode polegi Eesti turule mõeldud..

  Mõnes korralikus IT+disainiportaalis kajastust ja müüb mis mühiseb 😉

 • Juhan

  Kui selle seadme koos ID kaartiga USB pesasse panna, kas siis tuleb kõik muud kõrvalolevad USB pesad tühjaks teha? Nt. tuleb eemaldada mälupulk, juhtmega hiir, jm, kuna USB pesad asuvad tihtipeale kõrvuti ning see laiutav ID kaarti seade ei mahu koos kaartiga sinna vahele..