Arvustus: Nõgus 65-tolline Samsung 9-seeria SUHD teler (JS9002)
Suure tõenäosusega olete te kokku puutunud Samsungi uute nõgusate SUHD telerite reklaamiga. Tegemist on Samsungi praeguse tootevaliku tipuga, seega promomine on korralikult ette võetud.
Huvi tekkis ka meil ning otsustasime kasutada ära tutvusi Samsungi esindajatega ja üht neist “superteleritest” paar nädalat oma kodus oma silmaga vaadata. Eesmärk oli vähem keskenduda tehnilisele poolele ning pigem välja selgitada, kas toote soolane hind on õigustatud ja kas nõgus teler on ikka hea mõte.
Testimises oli meil 65-tolline mudel. Täpne tootekood on UE65JS9002TXXH ning Euronicsis näiteks on ta soodushinnaks 4000 eurot, tavahind on poolteist kilo kallim.
Ülesseadmine
Tegemist on paraja lahmakaga, mille ühest toast teise liigutamine vajab eelnevat planeerimist. Samuti on omaette katsumus teleri karbist välja võtmine ning veel keerulisem on ta sinna tagasi saada. Mõlema ülesande jaoks on vaja vähemalt kaht mitte just nõrka inimest ning natuke aega. Ettevaatlikkus on vast sobivaim märgusõna. Närvesööv pakendiga jändamine ei ole aga sugugi suur miinus, sest tavakasutaja peab seda tõenäoliselt tegema vaid korra. Ühtlasi on Samsung abivalmi piltidega juhendiga puust ja punaselt selgeks teinud, mis järjekorras, mida teha.
Tundub, et kanda tuleks ka kindaid. Kui teler lõpuks oma kohale saab, on tal 100% mitmes kohas käejäljed, ükskõik kui ettevaatlik olla. Kui veab, pole ühtegi ekraanil endal. Teler on ilusa metallraamiga, kuid näpujälgede puhastamine pole nii lihtne, kui arvaks.
Pärast vooluvõrku ühendamist avastasime äärmiselt meeldiva omaduse. Teleri taga paistis vaid üks ühenduspesa, mis on mõeldud eraldiseisva karbiga ühendamiseks. Samsung on karbi nimeks pannud One Connect Box ning selle küljes on märkimisväärne arv erinevaid ühenduspesi. Telerisse läheb aga sealt edasi vaid üks kaabel.
Kiidan! Sellist võimalust kaablirägastikku peita võiks tihemini kohata. Omaette lisaväärtus on sel karbil aga uuendamine. Kuna põhimõtteliselt kogu telerit juhtiv arvuti on One Connect Boxi sees, saab tulevikus uue karbiga asendades teostada justkui riistvarauuenduse, pikendades teleri eluiga. Praegusel karbil pole näiteks USB-C pesa, kuid tulevikus läheb ta raudselt käiku.
Karp ise on ilus, kuid küllase võimsuse pärast on ta soe. mis omakorda tähendab häirivalt kuuldavat ventilaatorit.
Sisu
Teler käima pandud, tekkis järgmine mure, et mida nüüd vaadata. Korraks sai külge ühendatud vanakooli telekanalid, aga nende pilt ei kannata tänapäeval kriitikat. Ma pole kindel, kuidas mujal Eestis ja teiste sisupakkujatega on, aga minu elukohas naudib Elion oma monopoli ja kümnendi jooksul on põhimõtteliselt muutunud vaid paketi hind. Kõigil on Full HD telerid ja järjest enam levinuks saavad 4K/UHD mudelid, kuid kohalik televisioon istub justkui minevikus. Digiboks läks igatahes kinni tagasi.
Ilus suur UHD teler, aga pole nagu kuskilt võtta teravat 4K sisu. Sai uuritud ka seda, et mida mitte just legaalset teed pidi võimalik hankida on, kuid pakuti vaid pornot.
Ju siis on vara veel ja kõik valmistuvad lihtsalt tulevikuks. Kuna teleril on YouTube juba karbist võttes paigaldatud, toksisin siis sinna otsingusse 4K ja vaatasin, mis pakutakse. Pärast mõningast video laadimist/puhverdamist (sinu otsa vaatan jälle, Elion) hakkas mängima ilus loodusvideo ning tõepoolest pilt oli teravam, kui harjumuspärane Full HD. Kuna YouTube pakib päris korralikult videoid kokku, oli teada, et suur osa kvaliteedist on veel justkui lukus ning vastu sai võetud vast nende kahe nädala parim otsus: teleri külge ühendada arvuti.
Windows 8.1 paistis UHD eraldusvõime puhul vahel hämmingus olevat ning kasutajaliidese suurus ja proportsioonid kippusid erinevatel päevadel muutuma. Küll aga väärib kiitust Nvidia, kelle graafikakaardid ja tarkvara on tohutuks pikslitehulgaks vägagi valmis. Kuna teleril on muuseas ka 3D tugi, tähendab see vähemalt 60Hz ekraani värskendussagedust, mille juures on juba täitsa võimalik arvutimänge mängida.
4K mängud on see koht, kus selline teler hiilgab. Pilt on selge ja sujuv ning ekraani nõgusus teeb antud juhul asja veelgi paremaks. Istuda tuleb vaid täpselt keskel ja lähemal kui niisama kanaleid vaadates. Muidu võib hakata pea ringi käima.
3840X2160 kõrglahutusega pildi juurest on väga raske madalama kvaliteedi juurde tagasi minna. Pulli pärast sai telerile külge ühendatud ka PlayStation 3 ning sama mäng (Borderlands 2) käivitatud, kuid menüüst kaugemale minna ei tahtnudki. Selle asemel sai ette võetud hoopis ulmeline eksperiment, milleks oli 8K mängud. Nvidia Dynamic Super Resolution võimaldab arvutil pilti joonistada kõrgema eraldusvõimega kui monitor suuteline on. 8K mäng näeb suurepärane välja isegi “vaid” 4K ekraanil, kuid miinuseks on tohutu graafilise arvutusjõu nõudlus. Kui mu GTX 960 4GB sai 4K mängudega üllatavalt väga hästi hakkama, siis 8K surus ta põlvili ja kaadrisagedus üle 30 oli haruldus.
Pilt
Pildikvaliteet ja värvid on ootuspäraselt esmaklassilised. Kontrast on väga hea. Musta pilti kuvades, tundub et teler poleks nagu seeski. Värvide kohta pole samuti midagi halba öelda. Samsung on ära lõpetanud paari aasta taguse värvide “põhja keeramise”, mis poes silma püüdis, kuid kodus pikemal vaatlusel äärmiselt ebameeldivaks osutus. Loomulikult on värvitoonid ja kõik muu pildiga seonduv ka eraldi põhjalikult muudetav, kui selleks soov tekib. Siiski on otse karbist pilt juba korras ning mina nägin vajadust reguleerida vaid taustvalgust.
Mis teeb aga sellest UHD telerist SUHD teleri?
Lihtne vastus on, et turundus. Ametlikku teavet lugedes, jäävad ette ülivõrretes omadussõnad ning seitset eri sorti pildiparandustarkvara. Kõik kokkupanduna tähendab lihtsalt seda, et pilt on natuke parem kui soodsamatel mudelitel. Nanokristallid, sügavuse parandaja ja uhke taustvalgus on kõik asjad, mida on äge välja hõisata, kuid omaette küsimus on, kas nad kõik üldse kasuks on ning kas kasutaja on võimeline neid pisikesi erinevusi märkama? Ma kahtlen. Pilt on tõepoolest väga ilus, kuid teistest peajagu üle ta pole.
Tarkvara
Häid ja kohati ka halbu üllatusi tõi teleri tarkvara.
YouTube’i rakendus töötas väga hästi ning oli peaaegu sama hea kui arvutis või telefonis. Teleril töötavat YouTube’i oli ka väga lihtne telefonist juhtida, kui pult käeulatuses polnud. Varasemad kokkupuuted nutitelerite YouTube’iga pole pooltki nii positiivsed olnud.
Telefoni pildi juhtmevaba peegeldamine toimis samuti suurepäraselt ka minu vananeva Galaxy Note II nuhvliga. Paar puudutust ja juba oligi pilt ees ja kõik töötas. Üürikeseks jäi aga pidustus, sest paistab et omavahelise läbisaamise põhjuseks on sama tootja. Motorola telefoni pildi juhtmevaba peegeldamine ei õnnestunud ka pikema mässamisega.
Alla on võimalik laadida ka igasugu muid rakendusi, kuid seda üritades, hakkas teler kohe mingit sisselogimist, või registreerimist nõudma mis viis selle menüü sulgemiseni. Ma ei peaks telerisse sisse logima, et saada kätte midagi, kuhu ma suure tõenäosusega niikuinii uuesti pean sisse logima. Iseenesest hullu pole ka. Nii kaua kuni meil pole Netflixi, Hulut ja muid sääraseid, pole sealt poest väga midagi alla laadidagi. Spotify-d näiteks ei paistnud seal üldse olema.
Pisiasjad
Eraldi kiitust väärib pult. Kummalisel kombel oli see mu lemmikasi kogu selle testi jooksul. Pulti on käes väga mugav hoida, nuppe on mõnusalt vähe ning tagatipuks on tal mikrofon ka sees. Puldi parim omadus on aga võimalus kasutada teda sarnaselt arvutihiirele, või Nintendo Wii puldile. Näpp nupule ja ekraanile ilmub ringike. Tuleb vaid pult käes osutada. Kõige ehtsam point & click. Sarnast lahendust oleme ka varem kohanud, kuid ta on alati kohmakas ja lihtsalt ei toimi nii nagu peaks. Samsung on seekord täiesti kümnesse pannud. Osutamine ja täpsus on paremad veel kui Nintendo toodangul ja hea oleks kui saaks selle puldiga kõiki asju juhtida.
Menüüd on lihtsad, kuigi neid on palju. Tavaliselt eestikeelse menüüga seadme saamise korral, muudame me keele ingliskeeleks, et tuttavaid sõnu näha ja olukorrast paremat sotti saada. Võõrsõnadele eestikeelsete vastete otsimine ja väljamõtlemine on toonud meieni kummalisi sõnu, mida keegi ei kasuta ning lihtsam on originaalkeeles paar sõna meelde jätta.
3D Prille kaasas polnud, seega jään võlgu kommentaari funktsiooni kvaliteedi kohta.
Kõlarid on paremad kui lamedates telerites. Arvatavasti on see tingitud paksemast raamist, kuhu mahuvad suuremad elemendid.
Taustvalguse tumedates kohtades välja lülitamine on trikk, mida kasutatakse juba aastaid, et jätta mulje paremast kontrastist. Probleem on selles, et see ei tööta. Mitte üht telerit pole ma veel kohanud, kus mustal taustal olev hele objekt särab nii nagu reklaamis. Reaalsus on see, et välja lülitatakse liiga palju tulukesi ja kogu pilt tuhmub. Vahet pole, kas taustvalguse LEDid on servades, või otse paneeli taga, parem on menüüst see trikke tegev taustvalgus kohe välja lülitada. Kui ta õigesti toimib, on tore, kuid seda ei märka. Märgatav ja häiriv on aga see, kui midagi valesti on. Kõrvuti 7-seeria ja 9-seeria mudeleid vaadates on näha, et olukord on palju paranenud, kuid me pole veel punktis, kus vaikimisi peaks see funktsioon sisse olema lülitatud
Lõppsõna
Kas nii suurel ja kallil nõgusal teleril on mõtet?
Lühike vastus on, et palju parem mõte oleks suurem lameekraan, või soodsam sama suur lameekraan. Nõgusad/kumerad ekraanid on üks asjadest, mis jätab Samsungist mulje, et nad on teistest arengult ees ning nad kasutavad seda liiga palju ära. Telerid on vale koht, kus kumerust rakendada. Nutikellad-telefonid ja eelkõige arvutimonitorid on tooted, mis sellisest tehnoloogiast enim kasu lõigata saavad. Suur teler on asi, mida harva vaadatakse üksi keset tuba. Nõgusat ekraani on nurga all halb vaadata ning ta võtab toas palju rohkem ruumi kui näiteks seinale riputatud lameekraan.
Kui aga raha jätkub, siis mingile väiksele hulgale inimestest on see ideaalne toode.